W poszukiwaniu informacji na temat transpłciowości

Pierwsze kroki

jungle, pathway, steps

Jeżeli zaglądasz do tej sekcji, oznacza to, że zdajesz Sobie sprawę z tego, iż jesteś osobą transpłciową i kompletnie nie wiesz jak zacząć, lub masz wątpliwości i chcesz sprawdzić czy w ogóle odważysz się zrobić cokolwiek w tym kierunku. A może po prostu jesteś osobą ciekawą tego jak ta wyboista droga wygląda?

– Psycholog

background, bokeh, light

Jakikolwiek jest powód twojego przybycia, musisz wiedzieć, że pierwszym krokiem do rozpoczęcia tranzycji płciowej jest udanie się do lekarza specjalisty. Nigdy nie podejmuj żadnych działań samodzielnie, ponieważ możesz Sobie wyrządzić ogromną krzywdę. Ta strona , jak i wiele innych, ma pomóc w lepszym zrozumieniu Siebie i udzielić ogólnych wskazówek, jednak artykuły nie są po to aby zachęcić kogokolwiek do procesu korekty płci. Być może fakt, że czujesz się kobietą w męskim ciele jest spowodowany zaburzeniami genetycznymi lub guzem mózgu, który uciska na twoją przysadkę, ,co powoduje niedostateczną produkcję testosteronu i z dnia na dzień czujesz się mniej męsko, pojawiają się kobiece cechy, powiększają się sutki, dochodzi do atrofii jąder. Lekarz specjalista wyśle Cię do przeprowadzenia szeregu badań, które mają na celu wykluczyć wszystkie możliwe czynniki i określić Cię jako osobę zdrową psychicznie, która w stu procentach zdaje Sobie sprawę z podejmowanych działań. Nawet jeśli twoja ulubiona Youtuberka przekonuje, że można dostać hormony w internecie, lekarze to ignoranci, którzy na niczym sie nie znają, a tranzycję można rozpocząć samodzielnie, weź pod uwagę fakt, że przyjmując hormony na własną rękę bez kontroli lekarza masz bardzo wysokie ryzyko zakrzepicy żylnej i powikłań sercowo-naczyniowych ze zgonem włącznie. Inna sprawa, to, że istnieje również pojęcie fetyszyzmu, który nie ma nic wspólnego z transpłciowością i nie oznacza niewiarygodnej potrzeby przynależności do płci przeciwnej(z którą się utożsamiamy), tylko potrzebę założenia damskiej bielizny/akcesoriów w celu doznania satysfakcji seksualnej. Pan zakłada majtki małżonki raz w tygodniu i w zupełności mu to wystarcza, a na co dzień funkcjonuje jako mężczyzna i świetnie się czuje w męskiej roli. Są to dwie różne kwestie – mtf zmaga się z dysforią płciową każdego dnia i po prostu wie, że lepiej się poczuje jako kobieta będąc nią na co dzień. Dodatkowo kiedy zakłada damskie ubrania, to nie ma wrażenia, że się za kogoś przebiera, tylko, że się ubiera.

– seksuolog

list, therapy, therapist

Osobiście uważam, że bardziej rozsądnym krokiem jest udanie się w pierwszej kolejności właśnie do lekarza specjalisty z zakresu seksuologii. Jego wiedza na temat transpłciowości w większości przypadków będzie znacznie obszerniejsza niż wiedza psychologa. Sama byłam najpierw u Pani Psycholog, która na swojej stronie internetowej miała oznaczenie poradni jako przyjaznej LGBT więc mocno to do mnie przemówiło. Dodatkowo poradnia była w moim mieście, jednak cała wizyta była kompletnym nieporozumieniem, o czym napiszę w jednym z postów na tutejszym blogu. Dopiero wizyta u seksuologa zaowocowała w konkretne działania jakimi było skierowanie na badania.

– badania

microscope, research, scientific

Po konsultacji z seksuologiem w większości przypadków nie otrzymasz od razu hormonów ( istnieją sytuacje w których lekarze przepisują je od ręki, ale jest to wysokie ryzyko i brak odpowiedzialności ze strony lekarza, ponieważ hormony mogą mieć bardzo negatywny wpływ na twoje zdrowie. Jak dobrać dawkę, jeśli lekarz nie ma przed Sobą twoich wyników???)

Laboratorium –

laboratory, medical, medicine
  • morfologia, estradiol, prolaktyna, testosteron
  • badanie kariotypu

Przychodnia – RTG Głowy

xray, x-ray, radiology
  • Prześwietlenie głowy z nakierowaniem na siodełko tureckie

Okulista

eye chart, eyes, vision
  • badanie dna oka
  • badanie pola widzenia

Psychiatra

doctor, patient, consultation
  • Badanie wykluczające objawy psychopatologiczne, w tym objawy psychozy

Po odebraniu wyników zalecane jest skserowanie wszystkich dokumentów, ponieważ seksuolog/psycholog będzie potrzebował dołączyć je do dokumentacji sądowej. Oryginałów pilnować jak oka w głowie, ponieważ będę jeszcze potrzebne.

W tym momencie nasz lekarz prowadzący przejrzy wyniki i jeżeli wszystko jest w porządku, od ręki powinien wypisać nam receptę na hormony.